Адміністративне регулювання валютного ринку України Національним банком принесло деякі результати в напрямку дедоларизації економіки, однак завдало значні збитки для фінансової системи країни. В першу чергу постраждали комерційні банки, котрі стикнулись із проблемою вимивання валютної депозитної бази.
Зокрема, вперше з 2008 року рівень доларизації за депозитами фізичних осіб в Україні знизився до 45%. Це при тому, що ще на початку року цей показник становив 51%, повідомив заступник голови правління НБУ, глава адміністративної ради ФГВФО Олексій Ткаченко.
"Фактично повністю приріст за вкладами в цьому році забезпечено гривневими вкладами: з 57 млрд грн 54 млрд - це вклади в національній валюті", - констатував чиновник НБУ.
Ткаченко також звернув увагу на різницю в базових ставках за валютними і гривневими депозитами для відрахувань до Фонду гарантування вкладів ( 0,8 % і 0,5 % відповідно) і на підвищення Нацбанком норм обов'язкового резервування за валютними вкладами, що стимулює процеси зниження ставок за валютними вкладами на українському ринку.
У свою чергу заступник голови правління " Ощадбанку Росії " Ірина Князєва розповідала, що структура вкладів фізосіб у представленій нею фінустанові з початку року стала змінюватися в основному в масовому сегменті, тоді як заможні клієнти як і раніше тримають саме валютні депозити.
"Тобто великі внески, великі депозити продовжують розміщуватися в доларах США, в євро, у золоті. Це при тому, що ті ж золоті вклади не гарантовані ( Фондом гарантування вкладів) ", - зазначила банкір.
Однак незважаючи на короткострокові досягнення щодо дедоларизації, українці стали більше здійснювати операції із валютою поза офіційною статистикою. В результаті офіційний рівень доларизації знизився, а неофіційний навпаки зріс. Це підтверджується ростом курсу долара та зниження резервів Національного банку України.
Так офіційне сальдо покупок валюти населенням за 8 місяців 2013 р. складе мінус 262 млн дол, тоді як за аналогічний період минулого року воно дорівнювало - 4,5 млрд дол, що практично в 20 разів менше. Таким чином, валютний ринок продовжує збільшувати фінансові операції, котрі проводяться поза офіційною статистикою.
agrinews.com.ua