Ціни на ячмінь в портах України перевищують вартість кукурудзи: що стоїть за трендом
В Україні спостерігається цікава тенденція на ринку зернових: ціна на ячмінь в портах перевищує вартість кукурудзи. Така ситуація стала предметом обговорення серед аграріїв та експертів, адже раніше ці культури були на одному рівні за ціною, а в деяких випадках кукурудза навіть коштувала дорожче. Але що ж стоїть за цим зміщенням цінових орієнтирів?
Згідно з останніми даними, середня ціна на ячмінь в портах України станом на початок лютого 2025 року складає близько 210-215 доларів США за тонну. Це майже на 5% більше, ніж ціна на кукурудзу, яка наразі оцінюється в 200-205 доларів за тонну. Така ситуація на ринку зернових виникла через низку факторів, серед яких можна виділити зміни в експортних поставках та внутрішній попит на ці культури.
Однією з головних причин, що сприяли здорожчанню ячменю, є зниження виробництва цієї культури в основних країнах-експортерах. У країнах ЄС та Австралії, які традиційно є основними постачальниками ячменю на міжнародні ринки, врожай цього року виявився значно меншим через несприятливі погодні умови. Це призвело до зниження обсягів поставок і, відповідно, до росту ціни на ячмінь.
Ще однією важливою причиною є попит на ячмінь з боку китайських покупців. Китай активно закуповує цю культуру для використання в кормовому виробництві, що створює додатковий тиск на ринок. Враховуючи збільшення попиту, українські постачальники ячменю змушені коригувати ціни в бік підвищення, що також впливає на ситуацію в портах.
Щодо кукурудзи, то на неї, як правило, менший попит у порівнянні з ячменем, що також відображається на рівні цін. Хоча Україна залишається одним з найбільших експортерів кукурудзи у світі, зниження попиту з боку традиційних імпортерів і зниження якості врожаю цього року сприяло певному зниженню ціни на цей продукт. В результаті кукурудза втратила свою конкурентоспроможність на міжнародному ринку в порівнянні з ячменем.
Ці зміни на ринку зернових створюють додаткові виклики для аграріїв, які мають планувати свої посіви та експортні стратегії в умовах такої волатильності цін. Тому фермери все частіше звертають увагу на те, які культури є більш вигідними з економічної точки зору, що в свою чергу може призвести до зміщення структури посівних площ у найближчі роки.
Враховуючи поточну ситуацію на ринку зернових, експерти прогнозують, що ця тенденція може зберігатися в найближчі місяці, оскільки неочікувані зміни на глобальних ринках і непередбачувані погодні умови можуть впливати на рівень цін. Українським аграріям варто бути готовими до адаптації та гнучкості в своїх стратегіях для того, щоб максимально вигідно використовувати змінні цінові умови.
agrinews.com.ua