У березні відбулося падіння світових цін на продовольство, дванадцятий місяць поспіль
У березні відбулося падіння показника світових цін на продовольство, дванадцятий місяць поспіль, що було обумовлено зниженням світових котирувань на зернові та рослинні олії, повідомила Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО) у п‘ятницю.
У березні Індекс продовольчих цін ФАО, який відстежує щомісячні зміни світових цін на кошик основних продовольчих товарів, становив 126,9 пункту, що на 2,1 відсотка нижче, ніж у попередньому місяці, і на 20,5 відсотка нижче максимального значення, зафіксованого в березні 2022 року. Цьому сприяли достатній обсяг пропозиції, зниження попиту на імпорт та продовження Чорноморської зернової ініціативи.
Індекс цін ФАО на зернові знизився на 5,6 відсотка порівняно з лютим, при цьому світові ціни на пшеницю впали на 7,1 відсотка, що було зумовлено високими показниками виробництва в Австралії, покращенням стану посівів у Європейському Союзі, високими обсягами постачання з Російської Федерації та продовженням експорту з України, з її чорноморських портів. Світові ціни на кукурудзу впали на 4,6 відсотка, частково через очікування рекордного врожаю в Бразилії, тоді як ціни на рис знизилися на 3,2 відсотка на тлі поточних або очікуваних врожаїв в основних країнах-експортерах, включаючи Індію, В’єтнам і Таїланд.
Індекс цін ФАО на рослинні олії був у середньому на 3,0 відсотка нижче, ніж у попередньому місяці, і на 47,7 відсотка нижче показника, зафіксованого у березні 2022 року, оскільки достатній обсяг світової пропозиції та зниження світового попиту на імпорт знизили котирування соєвої, ріпакової та соняшникової олії. Це більш ніж компенсувало підвищення цін на пальмову олію, які зросли через зниження рівня виробництва в Південно-Східній Азії через повені та тимчасові експортні обмеження, запроваджені Індонезією.
«Хоча ціни знизилися на глобальному рівні, вони все ще залишаються дуже високими та продовжують зростати на внутрішніх ринках, створюючи додаткові виклики для продовольчої безпеки. Особливо це стосується країн, що розвиваються, є нетто-імпортерами продовольства, причому ситуація ускладнюється знеціненням їхніх валют до долара США або євро та борговим тягарем, що зростає», – зазначив Максімо Тореро, головний економіст ФА
У березні Індекс цін ФАО на молочні продукти знизився на 0,8 відсотка. Ціни на вершкове масло зросли через стійкий імпортний попит, тоді як ціни на сири знизилися через уповільнення закупівель більшістю провідних імпортерів в Азії, а також збільшення пропозиції у провідних експортерів.
Індекс цін ФАО на цукор натомість зріс на 1,5 відсотка у порівнянні з лютим до свого найвищого показника з жовтня 2016 року, що свідчить про занепокоєння щодо погіршення перспектив виробництва цукру в Індії, Таїланді та Китаї. Позитивний прогноз щодо врожаю цукрової тростини, який незабаром збиратимуть у Бразилії, знизив тиск на ціни, так само як і зниження світових цін на сиру нафту, що призвело до скорочення попиту на етанол.
Індекс цін ФАО на м’ясо несуттєво збільшився – на 0,5 відсотка. Міжнародні котирування на м’ясо великої рогатої худоби зросли під впливом підвищення внутрішніх цін у Сполучених Штатах Америки через очікування скорочення пропозиції в майбутньому, тоді як ціни на свинину зросли через збільшення попиту в Європі напередодні свят. Попри спалахи пташиного грипу в кількох великих країнах-експортерах, світові ціни на м’ясо птиці продовжили знижуватись дев’ятий місяць поспіль на тлі низького світового попиту на імпорт.
Додаткова інформація доступна тут.
Оновлення щодо перспектив виробництва, споживання, торгівлі та запасів сільськогосподарських культур
У звіті ФАО про попит та пропозицію зернових, також опублікованому у п‘ятницю, ФАО підвищила прогноз світового виробництва пшениці у 2023 році до 786 млн тонн, що на 1,3 відсотка нижче показника 2022 року і є другим найбільшим показником за всю історію спостережень. Майже рекордні посівні площі очікуються в Азії, в той час як посушливі умови негативно впливають на Північну Африку та Південну Європу.
У Південній півкулі посівні площі та перспективи виробництва кукурудзи в Бразилії очікуються на рекордно високому рівні завдяки високому експортному попиту. Перспективи врожайності також хороші в Південній Африці, яка може зібрати другий за величиною врожай у 2023 році. Натомість тривалі посушливі умови негативно вплинули на посіви кукурудзи в Аргентині.
ФАО також підвищила прогноз світового виробництва зернових у 2022 році до 2 777 млн тонн, що лише на 1,2 відсотка менше, ніж у попередньому році. Світове виробництво рису в сезоні 2022-2023 років тепер оцінюється на рівні 516 млн тонн, що на 1,6 відсотка нижче рекорду, зафіксованого в сезоні 2021-2022 років, але перевищує середній врожай.
Оновлений прогноз ФАО щодо світового споживання зернових у сезоні 2022-2023 років становить 2 779 млн тонн, що на 0,7 відсотка менше, ніж у сезоні 2021-2022 років. Очікується, що світові запаси зернових на кінець сезону 2022-2023 років знизяться на 0,3 відсотка порівняно з початковим рівнем – до 850 млн тонн. Співвідношення світових запасів зернових до їх споживання, ймовірно, знизиться з 30,7 відсотка у сезоні 2021-2022 років до 29,7 відсотка, що, однак, вказує на загальний комфортний світовий рівень.
Прогнозується, що світова торгівля зерновими у сезоні 2022-2023 років скоротиться на 2,7 відсотка порівняно з сезоном 2021-2022 років до 469 млн тонн. Зниження в основному пов’язане з очікуваннями скорочення торгівлі фуражними зерновими, в той час як світова торгівля пшеницею, як очікується, зросте. Міжнародна торгівля рисом у 2023 році, за прогнозами, скоротиться на 5,2 відсотка порівняно з рекордно високим показником 2022 року.
https://ukragroconsult.com/
agrinews.com.ua