Затримки кораблів знижують попит на українську пшеницю
На тлі значних витрат на доставку ціни попиту на пшеницю в портах України залишаються на рівні 200-240 $/т FOB, хоча світові ціни сягають 290-330 $/т FOB.
Останнім часом представники рф, що проводять спільний огляд кораблів, які прямують зерновими коридорами, навмисно уповільнюють процедуру. Це збільшує час простоїв судів та, відповідно, вартість їх фрахту. Через затримку судів окремі термінали припинили приймання пшениці, оскільки трейдери купують лише ті партії, які гарантовано відвантажать до середини листопада.
Проте ціни на пшеницю навряд чи знизяться навіть в разі закриття коридорів, оскільки попит на західних кордонах залишається високим, а налагоджений через кордони та порти Дунаю експорт дозволить відвантажувати щонайменше 2 млн т зерна на місяць.
Фермери почали стримувати продажі пшениці на тлі значної затримки сівби, викликаної тривалими дощами вересня. Станом на 3 жовтня в Україні озимою пшеницею засіяно лише 1,1 млн га, або 27% запланованих площ у порівнянні з 3,1 млн га торік, але оптимальні терміни сівби завершаться 10 жовтня. Аналітики прогнозують, що у 2023 році внаслідок затримки сівби та боїв на сході й півдні країни врожай пшениці зменшиться у порівнянні з поточним роком з 19 до 15-17 млн т.
Низька активність імпортерів на тлі значної пропозиції російської пшениці утримує ціни попиту на рівні 340-370 $/т C&F. Але цього тижня пройдуть тендери, які можуть дати поштовх для зростання цін на пшеницю.
- Йорданія перенесла з 4 на 11 жовтня тендер по закупівлі 120 тис т пшениці через зависокі ціни пропозицій.
- Ірак 5 жовтня провів тендер по закупівлі 50 тис т пшениці, де найдешевшою пропозицією була партія української пшениці з ціною 386 $/т C&F.
- Туніс 4 жовтня оголосив тендер по закупівлі 150 тис т м’якої пшениці та 100 тис т твердої пшениці та фуражного ячменю, і найдешевшу партію пропонують по 384 $/т C&F.
- Алжир оголосив тендер по закупівлі 50 тис т пшениці.
Експорт пшениці з ЄС уповільнюється, і станом на 2 жовтня складає 9,15 млн т (9,48 млн т на цю дату торік), хоча ще тиждень тому випереджав торішні темпи. Основними покупцями залишаються Алжир (14%), Марокко (13%), Єгипет (9%), Нігерія (8%) та Пакистан (5%).
Експерти СовЕкон підвищили прогноз виробництва пшениці в рф до 100 млн т, а експорту – до 43,4 млн т (76 та 38 млн т торік відповідно). Через низькі темпи експорту на початку сезону темпи відвантажень на 14% поступаються середньому 5-річному показнику.
Додатково на світові ціни тисне затримка оплати придбаних приватними імпортерами понад 800 тис т пшениці, яка знаходиться в портах Єгипту, оскільки ЦБ країни розподіляє валютні резерви в першу чергу на оплату стратегічних товарів та виплати зобов’язань по зовнішньому боргу.
https://agropravda.com/