Українська сирна галузь відновлює позиції після складного періоду, зумовленого високими витратами на сировину. Завдяки зниженню цін на молоко-сировину, виробництво стало більш рентабельним, а це дозволило вітчизняним сироварам активніше конкурувати на ринку.
Як повідомляє аналітична компанія "Інфагро", покращення економічної ситуації в галузі сприяло зростанню обсягів випуску продукції. Щоб стимулювати продажі, виробники проводять масштабні акційні знижки, які іноді сягають 25%. Водночас базові оптові ціни поки що залишаються на стабільному рівні.
Експерти прогнозують, що якщо восени ціни на молоко-сировину знову зростуть, сировари матимуть достатній фінансовий резерв, аби не піднімати роздрібну вартість продукції. У такому разі замість підвищення цін вони просто зменшать кількість акційних пропозицій.
Однак є ще один фактор, що впливає на формування роздрібної вартості – торговельні націнки. Українські супермаркети не поспішають знижувати маржинальність і часто встановлюють близько 25% націнки на сирну продукцію. Для порівняння, у країнах ЄС ці показники набагато нижчі. Наприклад, в Угорщині уряд запровадив обмеження торговельної націнки до 10% на 30 основних продуктів, серед яких 10 видів молочних виробів, включно із сиром.
Аналітики також зазначають, що зниження імпорту стало ще одним важливим фактором, який сприяє розвитку вітчизняної сирної промисловості. Два ключові чинники — акційні ціни на українські сири та зміцнення курсу євро — зробили імпортну продукцію менш конкурентоспроможною. Це дозволяє українським виробникам збільшувати обсяги випуску, хоча поки що показники першого кварталу 2025 року залишаються нижчими, ніж у минулому році.
Загалом, ситуація на ринку сирів залишається стабільною та перспективною для українських виробників. Якщо тенденції збережуться, то вітчизняні компанії зміцнять свої позиції, а покупці матимуть змогу і надалі користуватися вигідними акційними пропозиціями.
agrinews.com.ua