Червонобокі яблучка, зелена цибулька, картопля, капуста, горіхи, банки з медом, молоком та традиційним українським салом. Стіл валиться під вагою всього натурального та екологічно чистого. І все це розмаїття продуктів вирощено руками невтомних фермерів на землях Рівненщини. Цьогоріч наша область б’є рекорди.
Олексій Муляренко, голова Рівненської ОДА:
- Овочів 2 тисячі тон, молока - 10 тисяч тон, м’яса - 1 тисяча тон. Фермерські та особисті селянські господарства в області виробляють 99% картоплі, 96% овочів, 70%продукції тваринництва.
Та не все так гладко у царині господарництва на Рівненшині. Микола Муляр разом із сім’єю фермерству присвятив майже 25 років. В основному, займаються вирощенням зерна та овочів на Острожчині. І з кожним роком, каже, вести цей бізнес стає все важче. Оскільки, триматися на продовольчому ринку можливо лише завдяки власним зусиллям, а від держави - ніякої допомоги. Додає, якщо раніше професія фермера викликала повагу, то тепер до господарників ставляться як до бідняків.
Микола Муляр, фермер:
- От я із своєю сім’єю, працюючи денно і ночно , вже більше 25 років я не маю можливості сьогодні купити на весняні роботи ні мінеральних добрив. Взагалі немає оборотних коштів, а як існувати далі? Для чого стільки я працював? Я думав, що якийсь результат буде.
sfera-tv.com.ua
А от Віктор Федас з Березнівщини вже впродовж кількох років не може вирішити проблеми із стайнею на території власного фермерства. Додає, ще частину майна у нього просто відібрали, мовляв, неправильно оформлене. Тому він наполегливо просить голову Рівненської ОДА завітати до себе у гості.
Віктор Федас, фермер:
- Я хочу, щоб ви дивилися не на багатих, а бідних. Ви приїдьте і подивіться, як починають з нуля. Як можна іти на поступки і чим ще можна допомогти.
Загалом, в області нараховується понад півтисячі фермерських господарств різних напрямків: це і птахівництво, і тваринництво, і рослинництво, і бджолярство. В основному, люди, які займаються цією справою, віддані та патріотичні. Втім, це своє право вони змушені відстоювати. Зокрема, мова йде про поодинокі випадки рейдерського захоплення землі. Окрім того, додає голова Рівненської обласної асоціації фермерів та приватних землевласників Дмитро Українець, фермери сьогодні не готові до імовірного «ринку землі».
Дмитро Українець, голова Рівненської обласної асоціації фермерів та приватних землевласників:
- Ми говоримо про те, що ще не наразі сьогодні продавати або купувати с/г землю. Треба, спочатку, підготувати правила гри, треба створити земельний банк. І сьогодні ще фермер не може, в нього немає ресурсів і грошей для того, щоб купити цю землю.
Нагадаємо також, що єдиний податок на гектар землі або спецрежим, як його називають у народі, для фермерів теж був відмінений. Їм обіцяють компенсацію. Втім, коли вона буде - наразі невідомо. Дмитро Українець запевняє, фермери на Рівненщині патріотичні та віддані справі, а тому, незважаючи на всі ці проблеми, сподіваються на краще майбутнє.
agrinews.com.ua