За даними Спiльноти виробникiв i споживачiв бобових, в Українi зростає iнтерес до вирощування зернобобових культур, зокрема сочевицi. Цього року пiд сочевицю вiдвели 8 тисяч га, але наступного аграрiї планують засiяти цiєю культурою удвiчi бiльше земель - до 20 тисяч га.
Цiкаво, що до Другої свiтової вiйни Україна була одним iз найбiльших виробникiв та споживачiв сочевицi, розповiдає Анатолiй Гирка, заступник директора Iнституту зернових культур НААНУ.
"Щороку в нас вирощували до 100 тисяч тонн сочевицi, основну частину якої споживали в межах країни. Це була друга за популярнiстю пiсля гороху культура. Сьогоднi зацiкавленiсть сочевицею серед фермерiв зростає, бо рентабельнiсть виробництва цiєї культури дуже висока - близько 200%. Тонна зерна сочевицi коштує 12 - 18 тисяч гривень, тобто закупiвельнi цiни на неї майже втричi перевищують цiни на зерно пшеницi озимої. Хоч урожайнiсть сочевицi нижча. Цього року вона становила 17- 22 ц/га. В Українi вирощують переважно зелену сочевицю. Пильнiше придивляються до цiєї культури ще й тому, що для наших виробникiв вiдкрився азiйський ринок, а там сочевицi споживають дуже багато. Якщо зросте виробництво, то можна буде продавати зерно за кордон за дуже привабливими цiнами. Ми можемо вирощувати стiльки тiєї культури, скiльки зможемо експортувати. Проте останнiм часом збiльшується споживання сочевицi й у заможних державах, там її часто використовують у здоровому харчуваннi та вегетарiанських дiєтах", - зазначає Анатолiй Гирка.
Експерт говорить, що стримує виробництво цієї культури в нашiй країнi брак технологiй вирощування. "По-перше, маємо недостатньо гербiцидiв, якi передбаченi саме для цiєї культури. По-друге, сочевиця - низькоросла культура, тому посухи та вiтри завдають їй значної шкоди. Хоч сочевицю можна вирощувати майже в усiх регiонах країнах, але найбiльш прийнятний для неї лiсостеп."
agronews.ua
agrinews.com.ua