Дострокове скасування дії спецрежиму ПДВ для аграріїв не тільки зменшить можливості сільськогосподарських підприємств, а й погіршить загальну макроекономічну ситуацію в країні, зазначив директор Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», академік НААН Юрій Лупенко, аналізуючи можливі наслідки переходу сільськогосподарських підприємств на загальний режим обкладення ПДВ, передбаченого Основними напрямами бюджетної політики на 2016 рік, схваленими розпорядженням Кабінету Міністрів України від 31.03.2015 №314-р.
За його словами, скасування спеціального режиму справляння ПДВ, насамперед, може призвести до зниження обсягів виробництва валової продукції сільського господарств. За розрахунками науковців Інституту аграрної економіки, таке зниження по сільгосппідприємствах може перевищити 7%, а в цілому по галузі становитиме понад 3%. В свою чергу, це призведе до зменшення валового внутрішнього продукту приблизно на 1,5%.
Зменшення виробництва обумовить скорочення обсягів експорту агропродовольчої продукції та погіршення сальдо платіжного балансу країни. За розрахунками вчених Інституту аграрної економіки, зменшення обсягів експорту може становити понад 11,5% або понад 2 млрд долл США. Втрата позитивної динаміки експорту агропродовольчої продукції негативно позначиться на іміджі України як серйозного гравця на світовому ринку продовольства.
Ще одним негативним наслідком може стати зниження обсягів податкових надходжень від суміжних з аграрним сектором галузей вітчизняної економіки.
Дострокове скасування спецрежиму ПДВ негативно позначиться і на сільськогосподарській зайнятості. За нашими прогнозами, зменшення чисельності зайнятих у сільгосппідприємствах може перевищити 5%, зниження фонду оплати праці – 0,7 млрд грн., поінформував експерт. Це, в свою чергу, призведе до зниження обсягів надходжень від справляння ПДФО та ЄСВ.
Враховуючи значимість ПДВ-підтримки для окремих галузей, можна очікувати згортання сільськогосподарського виробництва у збиткових та низькорентабельних галузях, зменшення поголів’я тварин, у першу чергу, великої рогатої худоби. Це може становити загрозу для продовольчої безпеки держави.
Ще одним негативним наслідком скасування дії спецрежиму ПДВ може стати подальша деформація структури аграрного виробництва внаслідок переходу сільгосппідприємств на виробництво переважно високомаржинальних культур, які мають високу дохідність і без ПДВ-підтримки.
Слід зазначити, що непряма підтримка галузі за рахунок застосування спецрежимів оподаткування є нині найбільш відчутною і складає до 95 % у структурі загальної державної підтримки. Тобто галузь практично буде позбавлена бюджетної підтримки, тоді як у Європі така підтримка є досить суттєвою.
Таким чином, скасування ефективного механізму державної фінансової підтримки сільгосппідприємств може призвести до відчутних втрат для аграрного сектора і для вітчизняної економіки в цілому, підсумував Юрій Лупенко.
agrinews.com.ua