Якби вибори до Верховної Ради відбулися найближчої неділі, 3%-й бар’єр подолали б такі партії чи блоки: Партія регіонів України (31.0%), Блок Юлії Тимошенко (16.2%), Народний Союз “Наша Україна” (13.0%), Комуністична партія України (3.8%), Соціалістична партія України (4.8%), Народний блок Литвина (3.9%), Блок Наталі Вітренко „Народна опозиція” (3.8%). Проти всіх проголосували б 2.7%, не визначилися 13.2%. Відсотки подано у розрахунку до тих, хто виявив намір узяти участь у виборах.
Отже, якби вибори відбувались найближчої неділі, то Партія регіонів могла б отримати 175–185 депутатських мандатів, БЮТ – 85–95 мандатів, блок “Наша Україна” 75–80, СПУ – 26–32, КПУ, Блок Литвина та блок Вітренко “Народна опозиція” – 20–25 мандатів.
За таких обставин по списку Партії Регіонів до Верховної Ради гарантовано потра би Едуард Матвійчук (№102 у виборчому списку) і Олександр Ледида (№149), по списку БЮТ Олександр Кеменяш (№76), по списку „Нашої України” Ігор Кріль (№71). Буквально невистачило б від одного до кількох місць блоку Наталії Вітренко „Народна опозиція” для того, щоб мандат отримав Василь Варцаба (№26).
Отже, всього – 4 депутати. Це надзвичайно мало, оскільки в Закарпатті ає понад 2% виборців, що потенційно у Верховній Раді становить 9 мандатів, і це навіть менше ніж була кількість мажоритарних округів на виборах у 1998 і 2002 роках. Схожа ситуація і в багатьох інших регіонах. Виходить, що наші партії начисто забули про формування гідного представництва регіонів у найвищому представницькому органі влади.
Фактично, це і є основний недолік жорсткої пропорційної системи виборів, коли регіони часто позбавлені гідного представництва в органі, що обирається.
Сергій Орел, Uzhgorod
«Обсудить на е Силы Народа»