У квітні 2025 року споживчі ціни в Україні зросли на 15,1% у річному вимірі, а місячна інфляція становила 0,7%, повідомляє Національний банк України (НБУ). Незважаючи на прискорення зростання цін, воно виявилося дещо нижчим за прогнозований рівень регулятора. Основними причинами інфляційного тиску стали наслідки слабких врожаїв, подорожчання алкоголю та тютюну, а також високі витрати бізнесу на оплату праці в умовах дефіциту робочої сили.
Як пояснюють в НБУ, неврожай минулого року продовжує впливати на пропозицію продовольства, що особливо позначилося на вартості борщового набору, фруктів, круп і борошна. Водночас святкові фактори також відіграли роль: через Великдень, який припав на квітень, значно зріс попит на деякі продукти, зокрема яйця, що додатково розігріло ціни.
Хоча надходження імпортної продукції та тепличні овочі частково пом'якшили цей ефект, загалом ціни на продовольчі товари продовжили зростати. За словами регулятора, витрати підприємств на сировину та зарплати стали головним фактором подорожчання хлібобулочних виробів, м’яса та м’ясопродуктів. Водночас ціни на олію зростали повільніше завдяки стабілізації на зовнішніх ринках, а збільшення виробництва деяких молокопродуктів стримувало подорожчання в цій категорії.
Сегмент підакцизної продукції, зокрема алкоголь і тютюн, також відзначився суттєвим зростанням вартості. Це пов’язано з податковими новаціями, які набули чинності наприкінці березня, зокрема переведенням акцизів у євро та їх підвищенням. У поєднанні зі зростанням виробничих витрат, це суттєво вплинуло на ціни цієї категорії товарів.
Окрему увагу НБУ приділяє фармацевтичному сегменту та паливному ринку. Зміцнення гривні до долара позитивно позначилося на цінах ліків, медичних товарів та обладнання. Щодо пального — зростання цін у квітні сповільнилося, що регулятор пояснює падінням вартості нафти на світових ринках. Водночас зміцнення євро та відновлення попиту на пальне частково компенсували цей ефект, утримуючи ціни від помітного зниження.
Попри триваючий тиск на споживчі ціни, Національний банк зафіксував ознаки пом’якшення інфляційного тиску. За його оцінками, як загальна, так і базова інфляція виявилися нижчими за очікувані показники, а сезонно скоригована місячна динаміка свідчить про стабілізацію. НБУ прогнозує, що влітку інфляція знову піде на спад, і до кінця року знизиться до однозначного рівня.
agrinews.com.ua