Аграрії закликають урядовців упередити кризу агросектору
Провідні агроасоціації звернулись зі спільним листом до уряду та Президента України Володимира Зеленського з проханням вплинути на вирішення надзвичайно складної ситуації, яка складається в аграрному секторі економіки України.
За підрахунками експертів загальний обсяг до експорту цьогорічного урожаю разом із залишками минулого року складе близько 65-70 млн тонн. При нинішніх темпах експорту в 2 млн тонн на місяць Україна буде експортувати наявний обсяг зерна та насіння олійних культур наступні 32-35 місяців.
Як йдеться у зверненні, перспектива переповненості складів зерном, неможливість його продати, відповідна відсутність коштів для закупівлі ресурсів вже зараз ставить серйозне питання щодо доцільності посіву під урожай наступного року. В результаті до 10-15 мільйонів гектарів полів на підконтрольній території України можуть бути незасіяні під урожай 2023 року.
«Це призведе до заростання полів бур’янами, банкрутства тисяч сільськогосподарських підприємств та невиплати орендної плати за землю. Майже половина з 7 млн власників земельних ділянок (паїв) втратять значну частку свого доходу у вигляді орендної плати сумарно на 30-50 млрд грн. В сільському господарстві зайнято близько 2,7 млн населення України, з них 520 тис. осіб – наймані працівники, більшість з яких можуть втратити роботу», – наголошується у зверненні.
Враховуючи вищезазначене, з метою недопущення непоправних наслідків для аграрного сектору економіки України провідні аграрні асоціації спонукають урядовців почути заклики щодо існування нагальних проблем агросектору, врахувавши наступні пропозиції:
- Визначити план збільшення обсягів експорту продовольства (евакуація зерна).
- Лімітувати обсяги здачі поїздів/вагонів через прикордонні переходи регіональних філій АТ "Укрзалізниця" у розрізі номенклатури вантажів.
- Ввести прозорий механізм формування та інформування всіх учасників вантажних перевезень щодо черговості перетину кордону навантаженими вагонами.
- Змінити практику проведення аукціонів Укрзалізницею на користування вагонами в умовах штучно створеного дефіциту.
- Переглянути рішення Мінінфраструктури про підняття тарифів УЗ на вантажні перевезення на 70% та знайти компромісний варіант.
- Забезпечити фінансування осінньо-польових робіт.
https://agropravda.com/