Показники діяльності будівельного комплексу України наочно віддзеркалюють процеси, що відбувались в економіці країни у попередні роки
До 1997 року в Україні спостерігалося стрімке скорочення обсягів освоєння капітальних вкладень проти попередніх років. 1998 рік став переломним: уперше намітились позитивні тенденції. За минулі 5 років будівельний комплекс України пройшов етап стабілізації та досягнення позитивних зрушень. Суттєво поліпшились показники діяльності у капітальному будівництві у 2004 році – обсяги викх підрядних робіт зросли порівняно з відповідним періодом на 17% і становили 19 млрд. грн. Відповідно зросли попит та обсяги виробництва переважної більшості основних видів продукції промисловості будівельних матеріалів: цементу – на 19%, скла – на 18%, цегли керамічної – на 15%, елементів конструкцій та об'єктів іншого призначення – на 14%. За минулий рік було введено 7,6 млн. кв. м. житла, що на 17% більше, ніж за попередній рік. Однак питання темпів розвитку житлового будівництва потребує більшої уваги. Слід зазначити, що з часів незалежності і до 2000 року спостерігалось падіння темпів житлового будівництва і тільки з 2001 року вдалося нормалізувати ситуацію. Наприклад, у 2000 році обсяг введено житла в Україні був у 2,6 рази менше, ніж у 1991 році. Ще істотніше скорочувалися показники введення в експлуатацію житла за рахунок коштів Державного бюджету – у 38 раз (2000 рік у порівнянні з 1991). Як наслідок, проблема забезпечення населення житлом значно ускладнилась – щороку одержували житло не більше 1,6% тих, що перебувають на квартирному обліку. На сьогоднішній день розвитку житлового будівництва покликана сприяти реалізація прийнятого ВРУ Закону України „Про проведення експерименту в житловому будівництві на базі холдингової компанії „Київміськбуд”. Також прийнятий і впроваджений Закон України „Про планування і забудову територій”. Як наслідок, активізувалася робота з розроблення та оновлення містобудівної документації на місцях – затверджені генеральні плани міста Києва, Запоріжжя, Івано-Франківська, Рівного, Сум, Харкова, Чернігова, концепція розвитку міст Одеси, Львова, Севастополя; регіональні правила забудови розроблені в АРК та 14 областях. В 59 містах України затверджені місцеві правила забудови. За період з 19992 по 2004 рік Держбудом надано чинності 570 нормативним документам. За словами першого заступника Голови Держбуду України А. В. Беркути, зараз потрібно реформувати і оновити близько 2/3 всіх нормативних документів у сфері будівництва та архітектури (всього їх близько 3 тис.). Також він відзначив, що значна частина робіт до сих пір проектується по нормах встановлених у 1975 – 84 роках. Особливу увагу він звернув на Державні будівельні норми, які потрібно суттєво переглянути і до кінця року ввести в дію.
Сьогодні на будівельному ринку України на контних засадах функціонує майже 33 тис. підприємств різних форм власності, з них 7,6 тис. великих і середніх, та 25 тис. малих. На них працює понад 430 тис. осіб. Проте, в Україні надзвичайно гостро постає питання матеріально-технічної бази. Зокрема, 98 % всіх баштових кранів, які працюють в Україні уже повністю виробили свій ресурс, а зарплата наших будівельників найнижча в СНД.
Є складнощі в управлінському секторі. Потрібно в першу чергу розібратись з Державними будівельними корпораціями, оскільки там лише 2-8% перебуває у державній власності. Змінюється структура управління будівельним комплексом – із сфери управління державних будівельних корпорацій вийшла більшість будівельних організацій та підприємств, ліквідовано державний концерн „Укрцемент” та корпорацію „Укрбудматеріали”. На базі майна державних підприємств корпорації „Укрбуд” створено державне акціонерне товариство „Будівельна компанія „Укрбуд”. Крім того, значна кількість недержавних підприємств увійшли до складу державних корпорацій уже на добровільних засадах або створили об'єднання підприємств, зокрема асоціацію „Укрцемент” та корпорацію „Укрбудматеріали”, інші функціонують на ринку самостійно.
З огляду на вищезну ситуацію Держбуд України на середньострокову (2005-2009 роки) перспективу визначив 5 стратегічних напрямів діяльності. Першим серед пріоритетів буде містобудівна політика. У містобудівній діяльності Держбуд України спрямовуватиме зусилля на реалізацію у повному обсязі Генеральної схеми планування території України з обов'язковим моніторингом реалізації схеми планування. Одним з основних напрямів державної житлової політики буде розвиток житлового будівництва, розроблення та впровадження стандартів соціального житла. Реалізація відповідних заходів у цій сфері дозволить збільшити протягом 2005-2009 років обсяги введення житла на 33% проти очікуваних обсягів у 2000-2004 роках (31 млн. м2); зменшити споживання енергоресурсів внаслідок реконструкції житлових будинків на 30 і більше відсотків (на сьогодні реконструкції підлягають 72 млн. м2 п'ятиповерхових будинків). Держбудом України посилюватиметься увага щодо зміцнення та подальшого розвитку науково-технічного потенціалу будівельного комплексу держави. Одним з основних завдань соціальної політики держави є збереження та відновлення історико-архітектурної спадщини, з метою реалізації якої Держбудом також вживатимуться відповідні заходи. З урахуванням нових соціально-економічних умов Держбуд України здійснюватиме заходи щодо удосконалення управлінських засад діяльності будівельного комплексу. Зокрема, за словами А. В. Беркути, Міністерству юстиції дано завдання до 25 квітня підготувати проект указу про створення Міністерства будівництва, архітектури та комунального господарства. Воно буде базуватись на структурах Держбуду і Держкомбудгоспу.
agrinews.com.ua
|
||||||
Будівельний комплекс України: минуле та майбутнє
Опубликовано: 2005-04-25 13:53:17
Внимание!!! При перепечатке авторских материалов с AgriNEWS.COM.UA активная ссылка (не закрытая в теги noindex или nofollow, а именно открытая!!!) на портал "Новости агробизнеса AgriNEWS.COM.UA" обязательна.
|
Новости рубрики:
Капіталізація українських агрохолдингів частково зросла — Eavex Capital
Акції українських агрохолдингів на світових біржах пішли вниз На Львівщині побудують завод з виробництва мінеральної води В одному з регіонів вирощують печериці-гіганти Акції провідних агрохолдингів України розпочали рік зниженням В Україні відкриють нову солеварню Найбільші мережі супермаркетів України оголосили бойкот Bonduelle: в чому причина |