Навряд чи хтось спрогнозує подальший розвиток політичної ситуації в країні. Моя думка така: уряд буде виконувати свої обов’язки чи в режимі повних повноважень, чи в режимі виконуючих обов’язків. Є різні позиції з цього приводу. Є позиція президента і самого уряду, яка полягає в тому, що повноваження зберігаються за урядом, бо не було дотримано правових механізмів відправлення уряду в відставку. ...
Та політична криза, що розвинулась в державі, буде негативно впливати на економіку, а тому ризики бізнесових вкладень в економіку зростають, звідси приватні і міжнародні інвестиції в нашу економіку зменшаться. Тому в першій ині 2006 року можна очікувати незначну динаміку ВВП, можливо на рівні кінця минулого року – це 2 - 2,5%. Непевність ситуації навколо уряду, як і в самому уряді, відобразиться й на тому, що міністри будуть невпевнені у вирішенні тих питань, що стоять перед державою, зокрема у реформуванні корпоративного, державного секторів, у сфері майнових відносин і розбудові ринків, у сфері ціноутворень. Тепер Кабмін побоїться вирішувати ці питання в короткотерміновому режимі своїх повноважень. Тому мені здається, що ефективність роботи уряду буде недостатньою. На міжнародній арені в політичному плані легітимність уряду залишається. А от в фінансово-контрактному плані, пов’язаному з наданням позичок господарським і урядовим суб’єктам, можна спрогнозувати зростання ризиків, і, відповідно, зростання відсоткових ставок. Міністри нинішнього уряду можуть підписувати документи, всі їх повноваження до остаточного рішення Конституційного Суду юридично залишаються такими, якими були і до голосування по відставці.
Зараз всі зацікавлені в тому, щоб відбулося засідання Конституційного Суду. Пропозиція Мін’юсту для президента України вимагати від парламенту відміни постанови про відставку уряду не має правових підстав, але в політичному плані такий крок президента, якщо він погодиться його зробити, буде цілком правомірним.
Що стосується питання диференціації ціни газу для промислових споживачів, то прем’єр-міністр на початку року, відразу після підписання газового договору з російською стороною дав доручення Мінекономіки до 17 січня 2006 року запропонувати нові тарифи споживання газу промисловими об’єктами відповідно до рівня енергозатратності їх виробництва з акцентом на те, що ціни для підприємств з високою часткою енергоспоживання будуть вищі, ніж для тих підприємств, які впроваджують енергозберігаючі технології. Як це буде виглядати на рівні формул і методик, це поки що невідомо.
Постанова ВР про заборону підняття тарифів на природний газ і електроенергію для населення входить в колізію з законодавством про ціноутворення. Тому що відповідно до нового тексту Конституції, постанова ВР є обов’язковою для уряду, і уряд звідси не може піднімати ціни, але в той же час парламент не вказує, яким чином впорядкувати ці ціни. А у нас, між іншим, спостерігається значний дисбаланс у ціноутворенні для різних ринків і споживачів.
В середньому ціни не зростуть, бо правових можливостей реально піднімати ціни по конкретному ринку чи товарам уряд не має. Проте слід пам’ятати, що ціноутворення у нас відбувається і поза урядом, по місцевих споживачах ціни може встановлювати і місцева влада, а по монополістам - відповідні національні комісії зв’язку і енергетики. Вони можуть приймати свої рішення, обов’язкові для своїх ринків.
Секретаріат президента України стурбований тими карколомними і нелогічними змінами в Конституції, які порушують баланс влад, самостійність виконавчої влади і стратегічну позицію президента в системі влади країни. Такі зміни наносять серйозного удару по економіці України. Нині Секретаріат готує звернення президента України стосовно відставки уряду.
Автор: Володимир ЛАНОВИЙ, радник президента з економічних питань
Газета "ДЕЛО"
agrinews.com.ua