Виборчі рейтинги партій і блоків
14 окт, 11:17
Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) з 13 по 25 вересня цього року у співпраці з кафедрою соціології Національного університету "Києво-Могилянська академія" провів репрезентативне вибіркове опитування дорослого населення України. Методом інтерв'ю опитано 2015 респондента у віці від 18 років, що мешкають у 110 селах, селищах міського типу та містах всіх областей та Криму, а також у Києві, за чотириступеневою стохастичною на кожній ступені вибіркою.
Вибірка розроблена на основі випадкового відбору 200 точок опитування (поштових ділянок) по всій Україні (в усіх 24 областях України та в АР Крим). Процес побудови вибірки заснований на випадковому відборі вулиць, будинків та квартир у межах кожної поштової ділянки. Завершальним етапом є випадковий відбір респондентів у домогосподарствах.
Статистична похибка вибірки з ймовірністю 0.95 не перевищує
- 2.3% для показників близьких до 50%,
- 2,0% - для показників близьких до 25% та 75%,
- 1,5% - для показників близьких до 12% та 88%,
- 1% - для показників близьких до 5% та 95%,
- 0,5% - для показників близьких до 1% та 99%,
- 0,2% - для показників близьких до 0,2% та 99,8%.
(Наведені теоретичні величини статистичної похибки без врахування дизайн-ефекту; для переважної більшості показників вплив дизайну застосованої в опитуванні стохастичної вибірки підвищує похибку не більше ніж у 1.5 рази).
За даними проведеного опитування на третю декаду вересня –
- з числа усіх партій та блоків найбільше прихильників, готових зараз за них проголосувати, серед усіх виборців України мають такі політичні сили:
- перші три місця поділяють між собою Партія регіонів (14,6%), Народний Союз "Наша Україна" (14,1%) та блок Юлії Тимошенко (13,7%); відмінності між рейтингами цих трьох політичних сил статистично незначущі;
- четверте місце посідає Комуністична партія України (6,6%), п'яте - Соціалістична партія України (4,6%), шосте - Народна партія України (3,2%), сьоме - Прогресивна соціалістична партія України (2,5%);
- ще чотири організації з рейтингом близько одного відсотка поділяють місця з восьмого по одинадцяте: Соціал-демократична партія України (об'єднана) - 1,1%, Всеукраїнське об'єднання "Жінки за майбутнє" - 1,0%, Партія зелених України - 0,9%, Партія промисловців і підприємців України - 0,8%, усі інші партії і блоки мають статистично значуще менше 1% прихильників;
- у порівнянні з аналогічним періодом червня зменшилася чисельність прихильників Народного Союзу "Наша Україна" (на 12,6%), а збільшилася чисельність прихильників блоку Ю.Тимошенко (на 3,1%); зміни за останні три місяці чисельності прихильників інших партій статистично незначущі;
- в разі, якщо б вибори відбулися наприкінці вересня і у голосуванні взяли б участь ті 70% виборців, які на цей час визначились зі своїм вибором, то найімовірніше, що подолали б трьохвідсотковий бар'єр та пройшли б до Верховної Ради сім партій за такими результатами голосування: Партія регіонів - 20,9%, Народний Союз "Наша Україна" - 20,1%, блок Юлії Тимошенко - 19,5%, Комуністична партія України - 9,5%, Соціалістична партія України - 6,6%, Народна партія України - 4,6%, Прогресивна соціалістична партія України - 3,5%.
Відмітимо, що поширеність прихильників Народного Союзу "Наша Україна" (що позначений у списку як такий, що очолюється В.Ющенком), яка ще три місяці тому переважала у всіх регіонах крім Східного, тепер переважає лише на Заході де має 32% прихильників. Але і в цьому регіоні чисельність прихильників НСНУ скоротилась на 14,5%. Помітно зросла тут - на 10,5% - лише чисельність прихильників блоку Юлії Тимошенко, (хоча за чисельністю прихильників БЮТ залишається тут на другому місці), а ще більш ніж вдвічі - з 4% до 9% - зросла чисельність вже заздалегідь небажаючих брати участь у виборах. Позиції Партія регіонів на Заході практично не змінилися - вона тут поступається ще і СПУ, і НПУ, і КПУ. (див. таб.1)
В Центральному регіоні НСНУ втратила майже 17% прихильників і за їхньою чисельністю займає друге місце. Тепер там переважає блок Юлії Тимошенко. Третє місце тут посідає Соціалістична партія О.Мороза. Партія регіонів в Центрі поділяє четверте-шосте місце з Компартією та Народною партією В.Литвина.
На Півдні частка прихильників НСНУ скоротилася майже на 15% і там - на відміну від того, що було три місяці тому, - перед веде тепер не НСНУ, а Партія регіонів. Друге місце тут посідає Компартія, а НСНУ поділяє з БЮТ третє і четверте місця.
На Сході статистично значущих відмінностей за останні три місяці не відбулося. Як і раніше, там лідирує Партія регіонів, за яку мають намір голосувати майже 38% усіх виборців цього регіону. Друге місце тут, як і на Півдні, також посідає Компартія, котра має тут більше 9% прихильників. Наступні три місця поділяють між собою Прогресивна соціалістична партія Наталії Вітренко, БЮТ та НСНУ.
У порівнянні з аналогічним періодом червня в цілому по Україні зменшилася чисельність прихильників Народного Союзу "Наша Україна" (на 12,6%), а збільшилася чисельність прихильників блоку Ю.Тимошенко (на 3,1%); зміни за останні три місяці чисельності прихильників інших партій статистично незначущі на рівні p = 0,05.
Наведені дані показують (див. таб.2), якщо б вибори відбулися на півроку раніше, то подолали б трьохвідсотковий бар'єр та пройшли б до Верховної Ради, як і три місяці тому, такі сім політичних сил:
- Партія регіонів,
- Народний Союз "Наша Україна",
- Блок Юлії Тимошенко,
- Комуністична партія України,
- Соціалістична партія України,
- Народна партія України,
- Прогресивна соціалістична партія України.
В той же час наведені дані засвідчують, що як і на минулих виборах, більшість партій, що мають шанси пройти до Верховної Ради, - в тому числі відносно найпопулярніші політичні сили - "центри ваги" своєї підтримки мають на краях України. Основну опору в центрі України мають лише дві партії, умовно кажучи, "другого ешелону" - Соціалістична та Народна.
Таблиця 1. Скажіть, будь а, якщо б вибори були у найближчу неділю, і у бюлетень для голосування були б внесені такі партії та блоки (при цьому інтерв'юер передає респонденту наведений нижче у таблиці список партій), чи взяли б Ви участь у голосуванні, і якщо так, то за кого з них Ви б, радше за все, проголосували?, %
|
* Західний регіон в цьому тексті - це вісім найзахідніших областей: Волинська, Рівненська, Львівська, Івано-Франківська, Тернопільська, Хмельницька, Закарпатська, і Чернівецька; Центральний регіон - Житомирська, Вінницька, Кіровоградська, Черкаська, Полтавська, Сумська, Чернігівська, Київська області і місто Київ; Південний регіон - Дніпропетровська, Одеська, Миколаївська, Херсонська, Запорізька області і Крим; Східний регіон - Харківська, Донецька і Луганська області.
Таблиця 2. Якщо б вибори відбулися зараз за списком партій, представленим у таблиці 1 та у голосуванні взяли б участь ті майже 72% виборців, які на цей час визначились зі своїм вибором щодо цього списку, %
|
„Український вибір”
Адрес новости: http://agrinews.com.ua/show/90340.html
Читайте также: Торгово-промышленные новости ELCOMART.COM