30 окт, 12:33
Агроекспорт в Україні виходить на довоєнний рівень
Зернова ініціатива дозволила довести експорт продовольства майже до довоєнного рівня
“Зернова ініціатива” дозволила збільшити обсяги вивезення продовольства з України під час війни майже у п`ять разів. У вересні українські аграрії експортували всіма видами транспорту 6,9 млн тонн продовольства. Це рекордний показник від початку повномасштабного вторгнення Росії. У порівнянні з серпнем обсяги залізничних і морських перевезень агропродукції зросли на 41%.
Зокрема, позитивні рекорди у перевезеннях як по Україні, так і на експорт констатували в Укрзалізниці. Тут від 417 тисяч тонн зерна, перевезеного у березні, дійшли до 3 млн 65 тисяч тонн у вересні. Поштовх до активної роботи, зазначають залізничники, стався саме у липні, коли було досягнуто домовленостей про вивіз українського зерна за кордон.
“До війни “Укрзалізниця” вивозила приблизно чотири мільйони тонн продовольства на місяць і зараз ми наближаємося до довоєнного рівня, – констатує заступник директора Департаменту комерційної роботи УЗ Валерій Ткачов.- Нині ми вивозимо і зерно, і олію, і жмих, і по кожній товарній групі показники експорту зростають”.
“Загалом залізницею у вересні експортували понад 1,2 млн тонн продовольства. Це на понад 200 тис. тонн більше, ніж минулого місяця. Наразі активно розвиваємо залізничну інфраструктуру на кордоні з ЄС, аби додатково збільшити експортні потужності залізниці”, – пише на своїй сторінці у Facebook міністр інфраструктури Олександр Кубраков.
Про необхідність збільшення експортних потужностей залізниці говорять кілька фактів. По-перше, це черги на західних кордонах держави, зокрема Польщею, Словаччиною та Румунією.
“Якщо з Польщею ситуація в цілому нормальна, то Словаччина приймає наші вагони дуже повільно, відтак виникає їх нестача. Але найгірша ситуація з Румунією. Там є вагони, які стоять ще від квітня, відповідно зерно в них псується і вантаж не приймають, – говорить Валерій Ткачов. – Збитки несуть усі: виробник, отримувач і компанія-перевізник”.
Водночас збільшується морський агроекспорт з України. Так, за інформацією Мінінфраструктури, через розблоковані порти Великої Одеси у вересні вивезли агропродукції у 2 рази більше, ніж у серпні. У абсолютних цифрах це майже 3,8 млн тонн. Прийом суден під завантаження зріс у 2,5 раза — до 168 суден на місяць. Поступово збільшується й експортний потенціал дунайських портів.
“Ми вже вийшли на стабільний показник у понад один мільйон тонн експортованої агропродукції на місяць. Ще у березні цей показник становив всього 16 тисяч тонн”, – пише Олександр Кубраков.
Аби ще збільшити можливості Дунайських портів, за підрахунками Мінінфраструктури, необхідні першочергові інвестиції у розмірі 200 млн доларів. Нині ці гроші шукають, обґрунтовуючи перспективою створення Дунайського східноєвропейського логістичного хабу та включенням української частини Дунаю в Транс’європейську транспортну мережу (TEN-T).
Везуть продовольство до Європи і автомобільними шляхами.
“За останні місяці разом з польськими партнерами ми збільшили пропускну спроможність пункту “Краківець – Корчова”, а також суттєво зменшили черги на ключових пунктах пропуску на польському напрямку. Ці рішення дозволили забезпечити стабільне перевезення агропродукції через західні кордони”, – розповідає Кубраков.
Загалом же, з огляду на зростання обсягів експорту, у міністерстві прийшли до висновку, що бізнес довіряє “зерновій ініціативі” та готовий нарощувати свою участь в її реалізації. У відомстві наголосили, що усі ці кроки потрібні не тільки Україні. Світова інфляція, зокрема підвищення цін на продукти, гуманітарна криза в країнах Африки та Азії роблять український агроекспорт фактором глобальної безпеки.
https://agropravda.com/
Адрес новости: http://agrinews.com.ua/show/334030.html
Читайте также: Торгово-промышленные новости ELCOMART.COM