Стало відомо, чи буде в Україні дефіцит хліба

20 июл, 18:07

Аграрна галузь є одним з драйверів української економіки. Наслідки війни – спалені поля та техніка, а також заблоковані порти, що унеможливлює експорт – усе це призвело до кризи у галузі. До того ж фермери б’ють на сполох, адже ціни на зернові сьогодні вкрай низькі. Усе це призведе до того, що деякі аграрії взагалі залишать поля пустими, а решта відмовляться сіяти пшеницю та ячмінь і повністю перейдуть на соняшник, ріпак чи інші культури, завдяки вирощуванню яких наразі можна отримати хоч якийсь прибуток. Про це повідомляє SEEDS, пише agronews.ua.

За минулий місяць ціни на зернові знизились у всьому світі. До того ж в Україні, через можливість експорту лише через залізницю та високі тарифи на перевезення, за в рази дорожчу логістику змушені платити також фермери.

“Посуха, холодна весна зробили свою справу. Я спілкуюся з друзями по всій Україні – врожаї катастрофічно низькі. У деяких місцях вони вдвічі нижчі, ніж минулого року. Це ще півбіди. Ми з вами з голоду не помремо, адже перехідних залишків вистачає. Але біда в тому, що аграрії повністю позбавлені обігових коштів. Такого нерозуміння ситуації з боку влади я ще ніколи не бачив. Розумію, що війна. Ми дуже довго мовчали і, зціпивши зуби, робили свою справу. Наразі ціни на зернові ніякі. Наприклад, за ячмінь деякі перекупи пропонують 1300 грн. За врожайності навіть 3 тонни з гектара – це менш ніж 4 тис. гривень. А треба ж ще заплатити за оренду, а вартість паїв сьогодні набагато вища”, – розповідає власник аграрного бізнесу Олександр Мирний.

“Держава усунулася від питання допомоги аграріям. Не знаю, хто зміг скористатися пільговими кредитами. Ми намагалися їх оформити – це практично неможливо. Я звертався до народних депутатів, я знаю, що вони зверталися до уряду з пропозицією викупити в аграріїв частину урожаю за гарантованими цінами, щоб аграрії мали кошти для того, щоб восени посіяти пшеницю – основну продовольчу культуру. В уряді сказали: немає грошей. “Укрзалізниця” підняла тарифи на 70%. Якщо б підняли тарифи, але збільшили перевезення, я би зрозумів. Хоча ніколи трейдер не буде платити за перевезення, буде платити аграрій. Залізної руди залізниця перевозить вдвічі більше, ніж зерна, хоча ціни на зерно набагато вищі. Схоже державі валютна виручка непотрібна”, – говорить аграрій.

Наслідки такої ситуації можуть бути катастрофічними.

“Якщо зараз аграрії не отримають обігових коштів на посівну, то половина просто не буде сіяти. Якщо пшениця наразі коштує 3 тис. гривень, люди пшеницю не посіють, посіють ріпак. Навесні фермери не посіють нічого, крім сої та соняшника. І тоді трапиться так, що в Україні нестане хліба”, – розповідає Олександр Мирний.

“Зараз ми спостерігаємо, як може відбутися знищення, аграрного сектору… Окрім відсутності обігових коштів, та відсутності посівів озимини цього року, ми точно будемо мати ще й соціальну кризу у селі, оскільки 6-7 млн пайовиків, навряд чи отримають виплату паїв у повному обсязі, оскільки не буде чим це зробити. Обов’язково і терміново потрібна програма форвардного викупу зерна, або фінансування посіву наступного року, повернення до попередніх залізничних тарифів на транспортування зерна! Це дешевше ніж робити потуги зґвалтувати європейську логістику, і розуміти що більш ніж 2,5-3,5 млн тонн вона не вивезе, а коли й повезе, то ціна цьому буде занадто висока, а саме 2000-3000 грн ціна пшениці з поля!!!! Це повне банкрутство галузі”, – заявив президент Асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ) Петро Мельник.

Інф. agronews.ua


Адрес новости: http://agrinews.com.ua/show/332835.html



Читайте также: Торгово-промышленные новости ELCOMART.COM