Озвучено причини зростання цін на азотні добрива

17 дек, 12:09

Наразі на європейському ринку ціни на аміак і азотні добрива найвищі. Про це розповів Анатолій Рабчевський, генеральний директор групи компаній «Агроновація», пише agronews.ua.

«Ринок аміаку формується на основі світових котирувань та собівартості сировини для його виробництва. Основною сировиною для його виробництва є природний газ, який служить як джерелом водню так і енергоресурсом, що робить його основним джерелом витрат при виробництві аміаку. Останнім часом ціни на газ на світових ринках значно зросли, що призвело до подорожчання аміаку», — повідомляє Рабчевський.

За його словами, варто зазначити, що у Європі ціна на газ непропорційно висока, що призвело до того, що європейські виробники аміаку зупинили своє виробництво, оскільки за таких цін на аміак та природний газ їм не вигідно працювати. Тоді як попит на азотні добрива зростає, що обумовлено зростанням цін на продукти харчування. «У свою чергу, скорочення пропозиції аміаку призвело до зростання котирувань на ринку, а за ним подорожчали й азотні добрива, які виробляються на основі аміаку. Тому на європейському ринку ціни на аміак і азотні добрива зараз найвищі», — пояснює експерт.

Однак, у США ситуація трохи інша, там основні гравці розігрують спекулятивну карту, що призвело до того, що ціна на сьогоднішній день там надзвичайно висока. Також спекулятивно розігнані ціни на карбамід внаслідок обмежень експорту з Китаю та тендеру до Індії, і це впливає на котирування аміаку, який є сировиною для виробництва карбаміду та як альтернатива карбаміду у вигляді самостійного добрива.

«Аміак апріорі не може бути дешевшим за карбамід, оскільки має більш високий вміст азоту (82,5%), а оптові ціни на карбамід досягають позначки 30 тис. грн/т. А пропозиція аміаку на ринку по 34 тисячі грн за тонну на даний момент є дуже вигідною і дешевшою її ніхто продавати не буде, адже аграрії вважають ефективність внесення азотних добрив саме за процентним вмістом азоту. Тому аміак ніколи не коштував і не коштуватиме дешевше за карбамід. Але навіть такі ціни на аміак не дозволяють європейським виробникам бути прибутковими», — наголошує Анатолій Рабчевський.

Таким чином, Європі вигідніше купити аміак як сировину в Росії або Північній Африці і меншою мірою на Близькому Сході. І така диспропорція зберігатиметься доти, доки на європейському ринку зберігатиметься висока ціна на газ, а це пов’язано з політикою, запуском Північного потоку-2 та іншими факторами. Ну і не варто забувати, що Україна теж прив’язана до європейської ціни на газ, і наші виробники аміаку та азотних добрив не можуть випускати дешевий аміак та конкурувати з Росією.

«Крім того, ми маємо досить старі заводи, які вимагають більше газу для виробництва аміаку. У нас понад тисяча кубометрів газу йде на виробництво тонни аміаку, тоді як у світі є заводи, які споживають 800−900 кубометрів на тонну. А ось російські виробники аміаку вже близько року мають суперприбуток за рахунок цієї ситуації, адже у них газ коштує близько $250−300, а продають аміак вони на кордоні за ціною тисяча доларів за тонну і мають 250% прибутку», — підсумовує генеральний директор групи компаній «Агроновація».

Инф. agronews.ua


Адрес новости: http://agrinews.com.ua/show/330544.html



Читайте также: Торгово-промышленные новости ELCOMART.COM